6 Ścieżek Zarobku Dla Fotografa

Wiele osób pyta mnie, co by się stało, gdybym np. zgubiła czy uszkodziła aparat i chwilowo nie mogła kupić nowego? Alboooo trafiła by mi się pandemia.

Jakie to niesamowite, że ten temat poruszałam już miesiąc przed wystąpieniem ostatnich komplikacji na rynku. 😉

1) NIE MUSISZ MIEĆ

Po pierwsze, mogłabym wypożyczyć aparat od znajomych lub z wypożyczalni sprzętu, nie stanowiłoby to większego problemu. Sprzęt nigdy NIE jest problemem.

Nawet jeśli na codzień nie posiadasz aparatu najwyżej półki, lepiej jest wliczyć koszt wynajmu sprzętu w koszt realizacji wymagającej sesji zdjęciowej. Płatność częściowa lub całkowita PRZED sesją zabezpiecza Cię przed wydawaniem swojego budżetu na to.

2) DODATKOWA USŁUGA

Po drugie, jestem fotografem, mającym umiejętności dodatkowe, Ty na pewno także! Jedną z nich jest retusz. Nie mogąc zarabiać na realizacji sesji zdjęciowych, mogłabym zaoferować innym fotografom swoje usługi jako retuszer. Usługa retuszu  jest dosyć dobrze opłacana. Łapiąc dobry kontakt z fotografem, który jest zarzucony zleceniami fotograficznymi masz zapewniony dosyć stały dochód!

Pamiętaj, bądź TERMINOWY i dokładny. Tego ja sama oczekuję od moich Retuszerów. To daje mi pewność, że praca jest zrobiona i dobrze i na czas dla klienta. Klient natomiast lubi być zaskoczony szybką realizacją.

Zapisz się na DARMOWY kurs sprzedaży.

3) TWOJE STUDIO

Po trzecie, posiadam własne, przydomowe studio. Jeśli takie masz na własność, lub wynajmujesz miesięcznie, to genialnie. Mogłabym zaproponować jego wynajem innym fotografom, znajomym nagrywającym video na YouTube bądź też producentom filmowym i serialowym. Także osobom, które produkują własne kursu online!

W moim mieście, Wrocławiu, działają studia ATM Grupa oraz Tako media. Wiem, że ich pracownicy często poszukują miejsc, w których sfilmują przewidziane w scenariuszu sesje zdjęciowe bohaterów. Poszukują także przestrzeni, które mają udawać biura.  Jest to dochodowa opcja.

4)  SŁUCHAJ KLIENTA

Jako artyści potrafimy być baaardzo kreatywni. Oprócz samej fotografii, klienci często zadają nam pytania o to, czy możemy zrobić dla nich coś dodatkowego.

Pomyśl, jakie miałeś zapytania a z czego być może nie skorzystałeś „bo ty się tym nie zajmujesz”? Właśnie w takiej chwili uciekło ci nowe zlecenie na nowa usługę!

Nie piszę, byś robił wszystko, ale jeśli np. możesz zrobić za klienta zakupy dla noworodka do sesji, wylicz za nią odpowiednią kwotę i już masz dodatkowy zarobek, przy okazji jadąc na zakupy w galerii dla siebie.

5) RÓB KIMŚ INNYM

Ahhh jak wspaniale jest NIE ZARZUCAĆ SIEBIE samego pracą.

Pamiętaj, nie wszystko, na czym możesz w fotografii i poza nią zrobić musi być robione PRZEZ CIEBIE. Może to zrobić KTOŚ INNY, tyle, że POPRZEZ CIEBIE.

Na czym to polega?

Zwyczajnie, jeśli np. okazuje się, że ktoś, kto u Ciebie robił sesję i potrzebuje dodatkowo kursu wizażu, czy stylizacji, doboru ubrań, czy nawet retuszu, to możesz go jako POŚREDNIK zlecić komuś innemu. Dodając SWOJĄ MARŻĘ.

Ty załatwiasz jako pośrednik niższą cenę u wykonawcy usługi, a twój klient dostaje usługę w cenie twojej, podwyższonej, wykonaną przez twojego wykonawcę. Ty tylko pobierasz pieniądze, umawiasz obie strony i rozliczasz się z wykonawcą.

Proste, prawda?

6) KREUJ

Zastanów się, może wpadną Ci do głowy inne, własne pomysły, jak wykorzystać własne możliwości.  Zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzu.

Pozdrawiam!

Justyna Ł. Bień